Özel serada zencefil yetiştirmek

Özel serada zencefil yetiştirmek

5704
0
PAYLAŞ
Özel serada zencefil yetişmek
Özel serada zencefil yetişmek

Zencefil kökleri ülkemizde giderek tanınıyor, manav reyonlarında ayrıcalıklı yerini alıyor. Rizomlu bitkilerin en ilginçlerinden biri. Yararlı gövde kitlesi toprak altında gelişiyor, birçok uçucu maddeyi bünyesinde bulunduruyor. Aslında tropikal bir bitki olmasına rağmen ‘subtropikal’ yani Akdeniz kuşağı iklimine adapte olmuş türleri de var. Bunları denetim altında özel seralar içinde yetiştirmek mümkün.

Zencefil yumruları taze baharat olarak kullanıldığı gibi kurutularak toz haline de getirilebiliyor. Beyaz pembe çiçek tomurcukları ve sarı çiçek salkımlarıyla aynı zamanda değerli bir peyzaj bitkisi. Pastacılıktan şekerleme endüstrisine değin çok geniş bir alanda kullanılan zencefil aynı zamanda bir tıbbi bitki.

İhraç pazarı çok canlı. Rizom gövdeleri olduğu gibi ihraç ediliyor. Dilimlenmiş, kıyılmış, toz haline getirilmiş formları da epey değerli. Özel olarak iklimlendirilmiş seralarda birçok çeşidi yetiştirilebiliyor. Sindirim sistemini desteklemesi, ‘serotonin’ aktivitesini artırması doğal ilaç yapımını da popüler hale getirmiş. Seraların metrekare verimliliği söz konusu olduğunda zencefil çok kazandıran bitkilerin başında geliyor.

Zencefil nasıl yetiştirilir?

  • Toprak isteği: Humusça zengin, drenajı iyi olan gevşek yapılı topraklarda iyi gelişir. Toprak nötr ve alkali arasında olabilir.
  • İklim isteği: Güneşte veya kısmen gölgelik bir alanda verimli gelişir. Minimum sıcaklık 10
  • Su isteği: Su isteği fazladır. Nem oranının yüksek tutulmasında fayda var.
Rizomlarından kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Rizomlar ilkbaharda veya şubat ortalarında dikilir. Bazı marketlerde taze olarak satılan rizomlardan,  kök oluşabilecek tümsek yapı oluşmuş kısımlar 5 cm kesilir, 20 cm derine dikilir. Saksıda dikilecekse rahat rizom gelişimi için saksı çapının en az 40 cm olması gerekir.
Ülkemiz şartlarında yetiştirebilmek için tropik ortamın sağlandığı bir sera olması zaruridir. Nem için seraya küçük su göletleri veya hazuları yapılması yeteri olur. Yaz aylarında serada gölgelendirme yapılması yararlı olur.
  • Optimum rizom üretimi için 10 aylık bir gelişim dönemine ihtiyaç duyar. En eski sürgünler (2 yıllık sürgünler) yeni filizler oluştuğunda hasat edilebilir.
  • Bakteriyel solgunluk (bacterial wilt) en yaygın görülen hastalıktır. Zararlı olarak da genelde kırmızı örümcek zararı sayılabilir.
  • Ev ortamında yetiştirmeyi düşünüyorsanız güneye bakan kapalı balkonlarınızda kuytu ve nemli bir ortam oluşturmanızda fayda var.

 

Kaynak: Kobi Destek

henüz yorum yapılmadı..

hakkında ne düşünüyorsunuz, beğendiniz mi?